בנטו:  ריהוט, תאורה, אריחים ואבזור ממוחזר

תערוכת WRECK

הזדמנות שנייה לספל שבור

חברת Bentu Design הוציאה לאחרונה פרויקט חדש בשם WRECK, סדרת רהיטים ותערוכת יצירות שנוצרו מפסולת קרמיקה מהריסות בנייה מצ'או-ג'ואו, סין. תערוכת הקונספט - "חומרים מתחדשים - מחזור פסולת קרמיקה" , WRECK היא תערוכת קונספט עיצוב מחדש של קרמיקה ממוחזרת, שמטרתה היא ביצוע "מניפולציה" אומנותית בקרמיקה שיצאה מכלל שימוש כדוגמת ספל שנשבר, תוך קריצה למסורת התרבותית ארוכה השנים ממנה היא באה.  

רקע קצר

לצורך הפרויקט, בנטו פועלת נמרצות בתעשיית הקרמיקה לשימוש יומי בצ'אזו, סין. שם השתמשו ברסיסי קרמיקה שבורים לבניית רהיטים ופריטי פיסול, המייצגים את התפרקות התרבות של העיר העתיקה הזו, המספקת 70% מצריכת הקרמיקה לעולם. העיר עוברת מודרניזציה, ולכן חלק מהמסורות התרבותיות העשירות שלה והמבנים הישנים שבה הולכים ונעלמים, מה שמפנה מקום למבנים עירוניים נוספים, וכעת מפעלים הפכו למרכזי מיחזור לפסולת קרמיקה.

כמות הקרמיקה שנוצרה מפסולת לא כוללת רק קרמיקה סינית, אלא גם פסולת גלובלית עקב מדיניות הממשלה בנושא מוצרים, גלובליזציה ופיתוח כלכלי לא אחיד. פעולות מפעל המיחזור בצ'או-ג'ואזו פועלות למיחזור קרמיקה זו, אך ניתן להשתמש רק בחלק קטן מפסולת החרסינה, כך שהן נותרות עם ערימות ושברי אשפה בלתי שמישים.

 

 

בעידן ה"גלובלי" מונחים כמו "מקום" ו"זמן" מקבלים משמעות חדשה, ובמקביל עולה ומתחזקת השאלה בדבר התרבות המקומית, ופתאום מוקדשת תשומת לב רבה לאסתטיקה המקומית. לאורך השנים קרמיקה שמשה נדבך מרכזי באפיון התרבות. הדפסים, עיטורים, ופסיפסים בקרמיקה היוו חלק מאתוס העיצובי והאומנותי של החברה.